| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 1780/1729 |
| Size (mm) | 25.4x56.896x19.368 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 25.4 |
| Outer Diameter (mm) | 56.896 |
| Width (mm) | 19,368 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 25,4 mm |
| D | 56,896 mm |
| T | 19,368 mm |
| B | 19,837 mm |
| C | 15,875 mm |
| r min. | 0,8 mm |
| r1 min. | 0,8 mm |
| r2 min. | 1,3 mm |
| S | 6,7 mm |
| da max | 30 mm |
| Da min | 49 mm |
| Da max. | 49 mm |
| db min | 30,5 mm |
| Db min. | 51 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 1 mm |
| Weight | 0,24 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 42 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,9 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 7 200 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 4 600 r/min |
| Calculation factor (e) | 0,31 |
| Calculation factor (Y) | 1,95 |
| Calculation factor (Y0) | 1,07 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.