| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 18587/18520 |
| Size (mm) | 39.688x73.025x16.667 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 39.688 |
| Outer Diameter (mm) | 73.025 |
| Width (mm) | 16,667 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 39,688 mm |
| D | 73,025 mm |
| T | 16,667 mm |
| B | 17,462 mm |
| C | 12,7 mm |
| a | 14,5 mm |
| r min. | 0,8 mm |
| r2 min. | 1,6 mm |
| da min. | 46 mm |
| Da | 66 mm |
| db min | 46 mm |
| ra max. | 0,8 mm |
| rb max. | 1,6 mm |
| Db | 69 mm |
| Weight | 0,3 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 45,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 55,8 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 5200 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 6900 r/min |
| Calculation factor (e) | 0,35 |
| Calculation factor (Y0) | 0,94 |
| Calculation factor (Y1) | 1,71 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.