| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 18590/18520 |
| Size (mm) | 41.275x73.025x16.667 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 41.275 |
| Outer Diameter (mm) | 73.025 |
| Width (mm) | 16,667 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 41,275 mm |
| D | 73,025 mm |
| T | 16,667 mm |
| B | 17,462 mm |
| C | 12,7 mm |
| R | 3,6 mm |
| r | 1,5 mm |
| a | -2,8 mm |
| Da | 69 mm |
| db | 53 mm |
| da | 46 mm |
| Db | 66 mm |
| Aa | 0,5 mm |
| Ab | 1,2 mm |
| Weight | 0,28 Kg |
| Basic static load rating (C0) | 58,1 kN |
| Factor (G1) | 21 |
| Factor (G2) | 16,8 |
| Factor (Cg) | 0,0163 |
| Factor (K) | 1,67 |
| Basic dynamic load rating (C90) | 12,2 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 7,31 |
| Basic dynamic load rating (C1) | 47 kN |
| Calculation factor (e) | 0,35 |
| Calculation factor (Y) | 1,71 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.