| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 18590/18520 |
| Size (mm) | 41.275x73.025x16.667 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 41.275 |
| Outer Diameter (mm) | 73.025 |
| Width (mm) | 16.667 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 41.275 mm |
| D | 73.025 mm |
| T | 16.667 mm |
| B | 17.462 mm |
| C | 12.7 mm |
| a | 13.9 mm |
| r1 min. | 3.5 mm |
| r2 min. | 3.5 mm |
| r3 min. | 1.5 mm |
| r4 min. | 1.5 mm |
| Weight | 0.285 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 45,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 55 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 4800 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 6700 r/min |
| Calculation factor (e) | 0.35 |
| Calculation factor (Y) | 1.7 |
| Calculation factor (Y0) | 0.94 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.