| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 18590/18520 |
| Size (mm) | 41.275x73.025x16.667 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 41.275 |
| Outer Diameter (mm) | 73.025 |
| Width (mm) | 16,667 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 41,275 mm |
| D | 73,025 mm |
| T | 16,667 mm |
| B | 28,575 mm |
| C | 23,02 mm |
| Weight | 0,27 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 45 kN |
| Basic static load rating (C0) | 54 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 7200 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 9000 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.