| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 18590/18520/Q |
| Size (mm) | 41,275x73,025x16,667 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 41.275 |
| Outer Diameter (mm) | 73.025 |
| Width (mm) | 16,667 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 41.275 mm |
| D | 73.025 mm |
| T | 16.667 mm |
| d1 | - 56.2 mm |
| B | 17.463 mm |
| C | 12.7 mm |
| r1,2 | min. - 3.5 mm |
| r3,4 | min. - 1.5 mm |
| a | 14 mm |
| da | max. - 50 mm |
| db | min. - 53.5 mm |
| Da | min. - 66 mm |
| Da | max. - 65.5 mm |
| Db | min. - 68 mm |
| Ca | min. - 3 mm |
| Cb | min. - 3.5 mm |
| ra | max. - 3.5 mm |
| rb | max. - 1.5 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 46.8 kN |
| Basic static load rating | C0 - 56 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 6.2 kN |
| Reference speed | 6700 r/min |
| Limiting speed | 9000 r/min |
| Calculation factor | e - 0.35 |
| Calculation factor | Y - 1.7 |
| Calculation factor | Y0 - 0.9 |
| Mass bearing | 0.277 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.