| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 190KBE02 |
| Size (mm) | 190x340x105 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 340 |
| Width (mm) | 105 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 190 mm |
| D | 340 mm |
| B1 | 133 mm |
| C | 105 mm |
| r min. | 5 mm |
| r1 min. | 1.5 mm |
| Weight | 44.0 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 975 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1600 kN |
| Calculation factor (e) | 0.40 |
| Calculation factor (Y0) | 1.64 |
| Calculation factor (Y1) | 1.68 |
| Calculation factor (Y2) | 2.50 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.