| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 190KBE030 |
| Size (mm) | 190x290x75 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| Width (mm) | 75 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 190 mm |
| D | 290 mm |
| B1 | 94 mm |
| C | 75 mm |
| r min. | 3 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| Weight | 19.1 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 585 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1120 kN |
| Calculation factor (e) | 0.37 |
| Calculation factor (Y0) | 1.78 |
| Calculation factor (Y1) | 1.82 |
| Calculation factor (Y2) | 2.71 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.