| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 210KBE31+L |
| Size (mm) | 210x355x116 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 210 |
| Outer Diameter (mm) | 355 |
| Width (mm) | 116 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 210 mm |
| D | 355 mm |
| T | 116 mm |
| C | 103 mm |
| r min. | 4 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| da min. | 231 mm |
| Db min. | 338 mm |
| ra max. | 3 mm |
| rb max. | 1,5 mm |
| Weight | 41,7 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 905 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1520 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 700 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 1000 r/min |
| Calculation factor (e) | 0,46 |
| Calculation factor (Y0) | 1,4 |
| Calculation factor (Y2) | 2,2 |
| Calculation factor (Y3) | 1,5 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.