| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 22206-E1-K + H306 |
| Size (mm) | 25x62x20 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Width (mm) | 20 |
| Name | Value |
|---|---|
| d1H | 25 mm |
| D | 62 mm |
| B | 20 mm |
| Ba min | 5 mm |
| c | 9 mm |
| D1 | 53,7 mm |
| Da max | 54,6 mm |
| Dm | 45 mm |
| d | 30 mm |
| d2 | 38,1 mm |
| da max | 37 mm |
| db min | 33 mm |
| ds | 3,2 mm |
| l | 31 mm |
| ns | 4,8 mm |
| ra max | 1 mm |
| rmin | 1 mm |
| m | 0,275 kg / Weight |
| m1 | 0,11 kg |
| Cr | 64000 N / Dynamic load rating (radial) |
| e | 0,3 |
| Y1 | 2,26 |
| Y2 | 3,37 |
| C0r | 57000 N / Static load rating (radial) |
| Y0 | 2,21 |
| nG | 12500 1/min / Limiting speed |
| nB | 6900 N / Fatigue limit load, radial |
| Main dimensions to DIN 635 | 2 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.