| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 22228 CC/W33 |
| Size (mm) | 140x250x68 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Width (mm) | 68 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 140 mm |
| D | 250 mm |
| B | 68 mm |
| d2 | - 166 mm |
| D1 | - 216 mm |
| b | 11.1 mm |
| K | 6 mm |
| r1,2 | min. - 3 mm |
| da | min. - 154 mm |
| Da | max. - 236 mm |
| ra | max. - 2.5 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 743 kN |
| Basic static load rating | C0 - 900 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 86.5 kN |
| Reference speed | 2400 r/min |
| Limiting speed | 3200 r/min |
| Calculation factor | e - 0.26 |
| Calculation factor | Y1 - 2.6 |
| Calculation factor | Y2 - 3.9 |
| Calculation factor | Y0 - 2.5 |
| Weight | 14 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.