| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 22238-E1 |
| Size (mm) | 190x340x92 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 340 |
| Width (mm) | 92 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 190 mm |
| D | 340 mm |
| B | 92 mm |
| D1 | 295,2 mm |
| Da max | 323 mm |
| d2 | 225,2 mm |
| da min | 207 mm |
| ds | 9,5 mm |
| ns | 17,7 mm |
| ra max | 3 mm |
| rmin | 4 mm |
| m | 43,1 kg / Weight |
| Cr | 1360000 N / Dynamic load rating (radial) |
| e | 0,26 |
| Y1 | 2,6 |
| Y2 | 3,87 |
| C0r | 1760000 N / Static load rating (radial) |
| Y0 | 2,54 |
| nG | 2480 1/min / Limiting speed |
| nB | 1640 1/min |
| Cur | 159000 N / Fatigue limit load, radial |
| Main dimensions to DIN 635 | 2 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.