| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 230/530-B-K-MB + H30/530-HG |
| Size (mm) | 500x780x185 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 500 |
| Outer Diameter (mm) | 780 |
| Width (mm) | 185 |
| Name | Value |
|---|---|
| d1H | 500 mm |
| D | 780 mm |
| B | 185 mm |
| Ba min | 18 mm |
| c | 68 mm |
| c1 | 89 mm |
| D1 | 703,7 mm |
| Da max | 757 mm |
| Dm | 630 mm |
| d | 530 mm |
| da max | 589 mm |
| db min | 550 mm |
| ds | 12,5 mm |
| l | 265 mm |
| ns | 23,5 mm |
| ra max | 5 mm |
| rmin | 6 mm |
| m | 302 kg / Weight |
| m1 | 103 kg |
| Cr | 4400000 N / Dynamic load rating (radial) |
| e | 0,22 |
| Y1 | 3,04 |
| Y2 | 4,53 |
| C0r | 9500000 N / Static load rating (radial) |
| Y0 | 2,97 |
| nG | 830 1/min / Limiting speed |
| nB | 630000 N / Fatigue limit load, radial |
| Main dimensions to DIN 635 | 2 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.