| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 23238-E1-K + H2338 |
| Size (mm) | 170x340x120 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 340 |
| Width (mm) | 120 |
| Name | Value |
|---|---|
| d1H | 170 mm |
| D | 340 mm |
| B | 120 mm |
| Ba min | 21 mm |
| c | 31 mm |
| D1 | 289 mm |
| Da max | 323 mm |
| Dm | 240 mm |
| d | 190 mm |
| d2 | 222,4 mm |
| da max | 222 mm |
| db min | 206 mm |
| ds | 9,5 mm |
| l | 169 mm |
| ns | 17,7 mm |
| ra max | 3 mm |
| rmin | 4 mm |
| m | 42,6 kg / Weight |
| m1 | 12,9 kg |
| Cr | 1740000 N / Dynamic load rating (radial) |
| e | 0,34 |
| Y1 | 1,98 |
| Y2 | 2,94 |
| C0r | 2400000 N / Static load rating (radial) |
| Y0 | 1,93 |
| nG | 1990 1/min / Limiting speed |
| nB | 200000 N / Fatigue limit load, radial |
| Main dimensions to DIN 635 | 2 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.