| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 23244 CC/W33 |
| Size (mm) | 220x400x144 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 220 |
| Outer Diameter (mm) | 400 |
| Width (mm) | 144 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 220 mm |
| D | 400 mm |
| B | 144 mm |
| d2 | - 259 mm |
| D1 | - 338 mm |
| b | 16.7 mm |
| K | 9 mm |
| r1,2 | min. - 4 mm |
| da | min. - 237 mm |
| Da | max. - 383 mm |
| ra | max. - 3 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 2485 kN |
| Basic static load rating | C0 - 3450 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 285 kN |
| Reference speed | 1100 r/min |
| Limiting speed | 1500 r/min |
| Calculation factor | e - 0.35 |
| Calculation factor | Y1 - 1.9 |
| Calculation factor | Y2 - 2.9 |
| Calculation factor | Y0 - 1.8 |
| Weight | 81.5 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.