| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 240/1320CAK30E4 |
| Size (mm) | 1320x1850x530 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 1320 |
| Outer Diameter (mm) | 1850 |
| Width (mm) | 530 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 1320 mm |
| D | 1850 mm |
| B | 530 mm |
| C | 530 mm |
| r min. | 12 mm |
| da min. | 1374 mm |
| Da min | 1656 mm |
| Da max. | 1796 mm |
| ra max. | 10 mm |
| Weight | 4400 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 22600 kN |
| Basic static load rating (C0) | 63500 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 67 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 85 r/min |
| Calculation factor (e) | 0,26 |
| Calculation factor (Y0) | 2,6 |
| Calculation factor (Y2) | 3,9 |
| Calculation factor (Y3) | 2,6 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.