| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 241/560-B-K30-MB + AH241/560-H |
| Size (mm) | 530x920x355 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 530 |
| Outer Diameter (mm) | 920 |
| Width (mm) | 355 |
| Name | Value |
|---|---|
| d1H | 530 mm |
| D | 920 mm |
| B | 355 mm |
| a | 28 mm |
| b | 45 mm |
| D1 | 785 mm |
| Da max | 888 mm |
| d | 560 mm |
| d2G | Tr580X6 |
| da min | 592 mm |
| ds | 12,5 mm |
| l | 400 mm |
| ns | 23,5 mm |
| ra max | 6 mm |
| rmin | 7,5 mm |
| m | 974 kg / Weight |
| m1 | 101 kg / Weight, withdrawal sleeve |
| Cr | 10600000 N / Dynamic load rating (radial) |
| e | 0,38 |
| Y1 | 1,77 |
| Y2 | 2,64 |
| C0r | 22400000 N / Static load rating (radial) |
| Y0 | 1,73 |
| nG | 520 1/min / Limiting speed |
| nB | 169 1/min / Reference speed |
| Cur | 1600000 N / Fatigue limit load, radial |
| Main dimensions to DIN 635 | 2 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.