| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 241/560-B-K30-MB+AH241/560 |
| Size (mm) | 560x920x355 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 560 |
| Outer Diameter (mm) | 920 |
| Width (mm) | 355 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 560 mm |
| d1 | 530 mm |
| D | 920 mm |
| B | 355 mm |
| C | 355 mm |
| n | 23,5 mm |
| I | 400 mm |
| a | 28 mm |
| b | 45 mm |
| r min. | 7,5 mm |
| D1 | 785 mm |
| Thread (G) | Tr580X6 |
| da min. | 592 mm |
| Da max. | 888 mm |
| ra max. | 6 mm |
| d5 | 12,5 r/min |
| Weight | 1075 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 10600 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22400 kN |
| Fatigue load limit (Pu) | 1600 |
| Reference speed | 167 r/min |
| Limiting speed | 480 r/min |
| Calculation factor (e) | 0,38 |
| Calculation factor (Y0) | 1,73 |
| Calculation factor (Y1) | 1,77 |
| Calculation factor (Y2) | 2,64 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.