| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 26882/26820 |
| Size (mm) | 41.275x80.167x25.4 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 41.275 |
| Outer Diameter (mm) | 80.167 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 41,275 mm |
| D | 80,167 mm |
| T | 25,4 mm |
| B | 25,4 mm |
| C | 20,638 mm |
| ra1 max. | 3,3 mm |
| a | 18 mm |
| r min. | 3,5 mm |
| r1 min. | 3,3 mm |
| Da | 69 mm |
| db | 47 mm |
| ra max. | 3,5 mm |
| da | 54 mm |
| Db | 74 mm |
| Weight | 0,568 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 77 kN |
| Basic static load rating (C0) | 98,5 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 4800 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 6300 r/min |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| Calculation factor (Y0) | 1 |
| Calculation factor (Y1) | 1,9 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.