| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 26882/26823 |
| Size (mm) | 41.275x76.2x25.4 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 41.275 |
| Outer Diameter (mm) | 76.2 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 41,275 mm |
| D | 76,2 mm |
| T | 25,4 mm |
| B | 25,4 mm |
| C | 20,638 mm |
| R | 3,6 mm |
| r | 1,5 mm |
| a | -7,4 mm |
| Da | 73 mm |
| db | 54 mm |
| da | 47 mm |
| Db | 69 mm |
| Aa | 1,4 mm |
| Ab | 1,2 mm |
| Weight | 0,48 Kg |
| Basic static load rating (C0) | 110 kN |
| Factor (G1) | 32,8 |
| Factor (G2) | 13,3 |
| Factor (Cg) | 0,0191 |
| Factor (K) | 1,83 |
| Basic dynamic load rating (C90) | 21,9 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 11,9 |
| Basic dynamic load rating (C1) | 84,3 kN |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| Calculation factor (Y) | 1,88 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.