| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 28680/28622 |
| Size (mm) | 55.562x97.63x24.608 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 55.562 |
| Outer Diameter (mm) | 97.63 |
| Width (mm) | 24,608 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 55,562 mm |
| D | 97,63 mm |
| T | 24,608 mm |
| B | 24,608 mm |
| C | 19,446 mm |
| ra1 max. | 0,8 mm |
| a | 21,3 mm |
| r min. | 3,5 mm |
| r1 min. | 0,8 mm |
| Da | 88 mm |
| db | 62 mm |
| ra max. | 3,5 mm |
| da | 68 mm |
| Db | 92 mm |
| Weight | 0,769 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 89 kN |
| Basic static load rating (C0) | 129 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 3600 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 5000 r/min |
| Calculation factor (e) | 0,4 |
| Calculation factor (Y0) | 0,82 |
| Calculation factor (Y1) | 1,5 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.