| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 2884/2820 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 36.449 |
| Width (mm) | 22,225 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 36,449 mm |
| T | 22,225 mm |
| B | 22,225 mm |
| C | 17,462 mm |
| a | 18,4 mm |
| r min. | 0,8 mm |
| r1 min. | 3,2 mm |
| Da | 62 mm |
| db | 42 mm |
| da | 44,5 mm |
| Db | 69 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 55 kN |
| Basic static load rating (C0) | 65,7 kN |
| Calculation factor (e) | 0,45 |
| Calculation factor (Y0) | 0,73 |
| Calculation factor (Y1) | 1,32 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.