| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 28880/28820 |
| Size (mm) | 247.65x304.8x22.225 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 247.65 |
| Outer Diameter (mm) | 304.8 |
| Width (mm) | 22,225 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 247,65 mm |
| D | 304,8 mm |
| T | 22,225 mm |
| B | 22,225 mm |
| C | 15,875 mm |
| a | 38,8 mm |
| r min. | 1,6 mm |
| r1 min. | 1,6 mm |
| da min. | 257 mm |
| Da min | 285 mm |
| Da max. | 295 mm |
| db max. | 262 mm |
| ra max. | 1,6 mm |
| rb max. | 1,6 mm |
| Db | 288 mm |
| Weight | 3,05 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 155 kN |
| Basic static load rating (C0) | 322 kN |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| Calculation factor (Y0) | 1,02 |
| Calculation factor (Y1) | 1,85 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.