| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 2916 |
| Size (mm) | 80x110x22 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Width (mm) | 22 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 80 mm |
| D | 110 mm |
| T | 22 mm |
| d1 | 110 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| D1 | 80.2 mm |
| da min. | 98 mm |
| Da max. | 92 mm |
| ra max. | 0.6 mm |
| Weight | 0.600 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 57 kN |
| Basic static load rating (C0) | 171 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 2000 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 3000 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.