| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 315836 |
| Size (mm) | 600x730x52 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 600 |
| Outer Diameter (mm) | 730 |
| Width (mm) | 52 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 600 mm |
| D | 730 mm |
| B | 52 mm |
| d1 | - 651 mm |
| E | 693 mm |
| r1,2 | min. - 3 mm |
| s | 5.4 mm |
| da | min. - 613 mm |
| da | max. - 688 mm |
| Da | min. - 695 mm |
| Da | max. - 717 mm |
| ra | max. - 2.5 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 468 kN |
| Basic static load rating | C0 - 1020 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 65.5 kN |
| Reference speed | 1800 r/min |
| Limiting speed | 2400 r/min |
| Calculation factor | kr - 0.02 |
| Mass bearing | 41 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.