| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 315837 |
| Size (mm) | 640x790x56 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 640 |
| Outer Diameter (mm) | 790 |
| Width (mm) | 56 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 640 mm |
| D | 790 mm |
| B | 56 mm |
| d1 | - 696 mm |
| E | 747 mm |
| r1,2 | min. - 4 mm |
| s | 6 mm |
| da | min. - 656 mm |
| da | max. - 740 mm |
| Da | min. - 752 mm |
| Da | max. - 774 mm |
| ra | max. - 3 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 605 kN |
| Basic static load rating | C0 - 1290 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 83 kN |
| Reference speed | 1700 r/min |
| Limiting speed | 2200 r/min |
| Calculation factor | kr - 0.03 |
| Mass bearing | 56 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.