| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 3206-BD-2HRS-TVH |
| Size (mm) | 30x62x23.8 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Width (mm) | 23,8 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 30 mm |
| D | 62 mm |
| B | 23,8 mm |
| a | 36,383 mm |
| D2 | 55,9 mm |
| Da max | 56,4 mm |
| d1 | 40,4 mm |
| da min | 35,6 mm |
| ra max | 1 mm |
| rmin | 1 mm |
| α | 30 ° / Angle |
| m | 0,285 kg / Weight |
| Cr | 31000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 22200 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 1490 N / Fatigue limit load, radial |
| nG | 7100 1/min / Limiting speed |
| nB | 11100 1/min / Reference speed |
| Main dimensions to DIN 628 | 3, double row, lip seal on both side, Angle α = 30° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.