| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 3207-BD-2Z-TVH |
| Size (mm) | 35x72x27 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Width (mm) | 27 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 35 mm |
| D | 72 mm |
| B | 27 mm |
| a | 42,5 mm |
| D2 | 65,4 mm |
| Da max | 65 mm |
| d1 | 47 mm |
| da min | 42 mm |
| ra max | 1 mm |
| rmin | 1,1 mm |
| α | 30 ° / Angle |
| m | 0,432 kg / Weight |
| Cr | 41000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 30000 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 2030 N / Fatigue limit load, radial |
| nG | 10100 1/min / Limiting speed |
| nB | 9900 1/min / Reference speed |
| Main dimensions to DIN 628 | 3, double row, Angle α = 30° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.