| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 3208-B-2Z-TVH |
| Size (mm) | 40x80x30.2 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Width (mm) | 30,2 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 40 mm |
| D | 80 mm |
| B | 30,2 mm |
| C | 30,2 mm |
| Angle (α) | 25 ° |
| a | 41 mm |
| d1 | 53 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| D1 | – mm |
| D2 | 71,3 mm |
| da min. | 47 mm |
| Da max. | 73 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Weight | 0,604 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 48 kN |
| Basic static load rating (C0) | 36,5 kN |
| Fatigue load limit (Pu) | 1,84 |
| Reference speed | 8 500 r/min |
| Limiting speed | 5 600 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.