| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 3208-BD-2HRS-TVH |
| Size (mm) | 40x80x30.2 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Width (mm) | 30,2 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 40 mm |
| D | 80 mm |
| B | 30,2 mm |
| a | 47,841 mm |
| D2 | 72,6 mm |
| Da max | 73 mm |
| d1 | 52,9 mm |
| da min | 47 mm |
| ra max | 1 mm |
| rmin | 1,1 mm |
| α | 30 ° / Angle |
| m | 0,578 kg / Weight |
| Cr | 51000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 38000 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 2550 N / Fatigue limit load, radial |
| nG | 5400 1/min / Limiting speed |
| nB | 9100 1/min / Reference speed |
| Main dimensions to DIN 628 | 3, double row, lip seal on both side, Angle α = 30° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.