| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 3314 |
| Size (mm) | 70x150x63.5 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Width (mm) | 63,5 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 70 mm |
| D | 150 mm |
| B | 63,5 mm |
| a | 109 mm |
| D1 | 131,9 mm |
| Da max | 138 mm |
| d1 | 98,5 mm |
| da min | 82 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| rmin | 2,1 mm |
| α | 35 ° / Angle |
| m | 5,03 kg / Weight |
| Cr | 163000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 167000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 4750 1/min / Limiting speed |
| nB | 4500 1/min / Reference speed |
| Cur | 8500 N / Fatigue limit load, radial |
| Main dimensions to DIN 628 | 3, double row, Angle α = 35° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.