| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 3911 |
| Size (mm) | 55x100x33 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 100 |
| Width (mm) | 33 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 2,165 inch |
| d | 55 mm |
| D | 3,937 inch |
| D | 100 mm |
| T | 1,299 inch |
| T | 33 mm |
| D1 | 2,173 inch |
| D1 | 55,194 mm |
| m | 2,384 lbs / Weight |
| m | 1,081 kg / Weight |
| Ca | 22300 lbf / Dynamic load rating (axial) |
| Ca | 99000 N / Dynamic load rating (axial) |
| C0a | 46000 lbf / Static load rating (axial) |
| C0a | 204000 N / Static load rating (axial) |
| nG | 2600 1/min / Limiting speed |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.