| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 40BWD12 |
| Size (mm) | 40x74x42 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 74 |
| Width (mm) | 42 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 40 mm |
| D | 74 mm |
| B | 42 mm |
| C | 42 mm |
| b | 21 mm |
| r1 min. | 3,5 mm |
| r2 min. | 3,5 mm |
| ℓ | 70,1 Tolerance h14 |
| Weight | 0,71 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 48 kN |
| Basic static load rating (C0) | 43 kN |
| 1 | Wheel Bearing |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.