| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 511/630-FP |
| Size (mm) | 630x750x95 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 630 |
| Outer Diameter (mm) | 750 |
| Width (mm) | 95 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 630 mm |
| D | 750 mm |
| H | 95 mm |
| d1 | 745 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| r2 min. | 3 mm |
| D1 | 635 mm |
| Weight | 81 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 720 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4250 kN |
| Limiting speed | 630 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.