| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 51102 |
| Size (mm) | 15x28x9 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Width (mm) | 9 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 15 mm |
| D | 28 mm |
| T | 9 mm |
| D1 | 16 mm |
| Da max | 20 mm |
| d1 | 28 mm |
| da min | 23 mm |
| ra max | 0,3 mm |
| rmin | 0,3 mm |
| m | 0,024 kg / Weight |
| Ca | 10600 N / Dynamic load rating (axial) |
| C0a | 16600 N / Static load rating (axial) |
| A | 0,0020 / Factor min. load |
| nG | 13100 1/min / Limiting speed |
| Cua | 750 N / Fatigue limit load, axial |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.