| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 600XRN83 |
| Size (mm) | 600x830x80 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 600 |
| Outer Diameter (mm) | 830 |
| Width (mm) | 80 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 600 mm |
| D | 830 mm |
| T | 80 mm |
| C | 80 mm |
| r | 3,3 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 1030 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4600 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 160 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 320 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.