| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7217-B-JP |
| Size (mm) | 85x150x28 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Width (mm) | 28 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 85 mm |
| D | 150 mm |
| B | 28 mm |
| a | 63 mm |
| D1 | 125 mm |
| Da max | 139 mm |
| Db max | 144,4 mm |
| d1 | 110,6 mm |
| da min | 96 mm |
| r1 min | 1 mm |
| ra max | 2 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 2 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 1,94 kg / Weight |
| Cr | 97000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 86000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 5400 1/min / Limiting speed |
| nB | 4750 1/min / Reference speed |
| Cur | 5300 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.