| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7217 CD/HCP4A |
| Size (mm) | 85x150x28 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Width (mm) | 28 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 85 mm |
| D | 150 mm |
| B | 28 mm |
| d1 | 106.5 mm |
| d2 | 106.5 mm |
| D1 | 129.5 mm |
| r1,2 | min. - 2 mm |
| r3,4 | min. - 1 mm |
| a | 29.9 mm |
| da | min. - 96 mm |
| db | min. - 96 mm |
| Da | max. - 139 mm |
| Db | max. - 144.4 mm |
| ra | max. - 2 mm |
| rb | max. - 1 mm |
| dn | 111.5 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 99.5 kN |
| Basic static load rating | C0 - 88 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 3.4 kN |
| Limiting speed for grease lubrication | 11000 r/min |
| Limiting speed for oil lubrication | 17000 mm/min |
| Ball | Dw - 19.05 mm |
| Ball | z - 17 |
| Gref | 21.822 cm3 |
| Calculation factor | f0 - 14.9 |
| Preload class A | GA - 370 N |
| Preload class B | GB - 740 N |
| Preload class C | GC - 1480 N |
| Preload class D | GD - 2960 N |
| Calculation factor | f - 1.08 |
| Calculation factor | f1 - 1 |
| Calculation factor | f2A - 1 |
| Calculation factor | f2B - 1.01 |
| Calculation factor | f2C - 1.03 |
| Calculation factor | f2D - 1.06 |
| Calculation factor | fHC - 1.01 |
| Preload class A | 114 N/micron |
| Preload class B | 154 N/micron |
| Preload class C | 215 N/micron |
| Preload class D | 309 N/micron |
| Mass bearing | 1.567 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.