| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7217B |
| Size (mm) | 85x150x28 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Width (mm) | 28 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 85 mm |
| D | 150 mm |
| B | 28 mm |
| C | 28 mm |
| Angle (α) | 40 ° |
| a | 63.3 mm |
| r min. | 2 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 95 mm |
| Da max. | 140 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Weight | 1.87 Kg |
| (Grease) Lubrication Speed | 3800 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 5000 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.