| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7217CTRSU |
| Size (mm) | 85x150x28 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Width (mm) | 28 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 85 mm |
| D | 150 mm |
| B | 28 mm |
| C | 28 mm |
| a | 29,7 mm |
| d1 | 95 mm |
| r min. | 2,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| D1 | 140 mm |
| D2 | 144 mm |
| Weight | 1,782 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 107 000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 90 500 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 8 500 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 14 300 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.