| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7218-B-TVP |
| Size (mm) | 90x160x30 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Width (mm) | 30 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 90 mm |
| D | 160 mm |
| B | 30 mm |
| a | 67 mm |
| D1 | 133,4 mm |
| Da max | 149 mm |
| Db max | 154,4 mm |
| d1 | 117,5 mm |
| da min | 101 mm |
| r1 min | 1 mm |
| ra max | 2 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 2 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 2,21 kg / Weight |
| Cr | 114000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 98000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 5000 1/min / Limiting speed |
| nB | 4550 1/min / Reference speed |
| Cur | 5900 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.