| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7218 CD/HCP4A |
| Size (mm) | 90x160x30 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Width (mm) | 30 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 90 mm |
| D | 160 mm |
| B | 30 mm |
| d1 | 111.6 mm |
| d2 | 111.6 mm |
| D1 | 138.4 mm |
| r1,2 | min. - 2 mm |
| r3,4 | min. - 1 mm |
| a | 31.9 mm |
| da | min. - 101 mm |
| db | min. - 101 mm |
| Da | max. - 149 mm |
| Db | max. - 154.4 mm |
| ra | max. - 2 mm |
| rb | max. - 1 mm |
| dn | 117.5 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 127 kN |
| Basic static load rating | C0 - 112 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 4.2 kN |
| Limiting speed for grease lubrication | 10000 r/min |
| Limiting speed for oil lubrication | 16000 mm/min |
| Ball | Dw - 22.225 mm |
| Ball | z - 16 |
| Gref | 27.765 cm3 |
| Calculation factor | f0 - 14.6 |
| Preload class A | GA - 480 N |
| Preload class B | GB - 960 N |
| Preload class C | GC - 1920 N |
| Preload class D | GD - 3840 N |
| Calculation factor | f - 1.09 |
| Calculation factor | f1 - 1 |
| Calculation factor | f2A - 1 |
| Calculation factor | f2B - 1.01 |
| Calculation factor | f2C - 1.03 |
| Calculation factor | f2D - 1.06 |
| Calculation factor | fHC - 1.01 |
| Preload class A | 126 N/micron |
| Preload class B | 171 N/micron |
| Preload class C | 239 N/micron |
| Preload class D | 349 N/micron |
| Mass bearing | 1.834 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.