| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7218BEP |
| Size (mm) | 90x160x30 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Width (mm) | 30 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 90 mm |
| D | 160 mm |
| B | 30 mm |
| C | 30 mm |
| a | 67 mm |
| d1 | 117 mm |
| d2 | 103 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| r3 min. | 1 mm |
| r4 min. | 1 mm |
| D1 | 135 mm |
| da min. | 101 mm |
| Da max. | 149 mm |
| ra max. | 2 mm |
| rb max. | 1 mm |
| Db max | 154 mm |
| Weight | 2,3 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 108 kN |
| Basic static load rating (C0) | 96,5 kN |
| Fatigue load limit (Pu) | 3,65 |
| Reference speed | 4500 r/min |
| Limiting speed | 4500 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.