| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7219 CD/P4A |
| Size (mm) | 95x170x32 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Width (mm) | 32 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 95 mm |
| D | 170 mm |
| B | 32 mm |
| d1 | 118.1 mm |
| d2 | 118.1 mm |
| D1 | 146.9 mm |
| r1,2 | min. - 2.1 mm |
| r3,4 | min. - 1.1 mm |
| a | 33.9 mm |
| da | min. - 107 mm |
| db | min. - 107 mm |
| Da | max. - 158 mm |
| Db | max. - 163 mm |
| ra | max. - 2 mm |
| rb | max. - 1 mm |
| dn | 124.4 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 138 kN |
| Basic static load rating | C0 - 120 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 4.4 kN |
| Limiting speed for grease lubrication | 8000 r/min |
| Limiting speed for oil lubrication | 13000 mm/min |
| Ball | Dw - 23.812 mm |
| Ball | z - 15 |
| Gref | 34.314 cm3 |
| Calculation factor | f0 - 14.6 |
| Preload class A | GA - 520 N |
| Preload class B | GB - 1040 N |
| Preload class C | GC - 2080 N |
| Preload class D | GD - 4160 N |
| Calculation factor | f - 1.09 |
| Calculation factor | f1 - 1 |
| Calculation factor | f2A - 1 |
| Calculation factor | f2B - 1.01 |
| Calculation factor | f2C - 1.03 |
| Calculation factor | f2D - 1.05 |
| Calculation factor | fHC - 1 |
| Preload class A | 115 N/micron |
| Preload class B | 156 N/micron |
| Preload class C | 217 N/micron |
| Preload class D | 313 N/micron |
| Mass bearing | 2.702 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.