| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7219CDB |
| Size (mm) | 95x170x32 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Width (mm) | 32 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 95 mm |
| D | 170 mm |
| B | 32 mm |
| C | 32 mm |
| Angle (α) | 15 ° |
| a | -0.7 mm |
| r min. | 2.1 mm |
| r1 min. | 1.1 mm |
| 2B | 64 mm |
| da min. | 107 mm |
| Da max. | 163 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Weight | 2.78 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 217 kN |
| Basic static load rating (C0) | 230 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 4800 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 6600 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.