| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7220-B-TVP |
| Size (mm) | 100x180x34 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Width (mm) | 34 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 100 mm |
| D | 180 mm |
| B | 34 mm |
| a | 76 mm |
| D1 | 149,6 mm |
| Da max | 168 mm |
| Db max | 173 mm |
| d1 | 132,3 mm |
| da min | 112 mm |
| r1 min | 1,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 2,1 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 3,17 kg / Weight |
| Cr | 142000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 124000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 4400 1/min / Limiting speed |
| nB | 4250 1/min / Reference speed |
| Cur | 7100 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.