| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7220 CD/HCP4A |
| Size (mm) | 100x180x34 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Width (mm) | 34 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 100 mm |
| D | 180 mm |
| B | 34 mm |
| C | 34 mm |
| d1 | 124,7 mm |
| d2 | 124,7 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r3 min. | 1,1 mm |
| r4 min. | 1,1 mm |
| D1 | 155,3 mm |
| D2 | – mm |
| da min. | 112 mm |
| Da max. | 168 mm |
| db min | 112 mm |
| ra max. | 2 mm |
| rb max. | 1 mm |
| dh | 131,4 mm |
| Db max | 173 mm |
| Weight | 2,65 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 156 kN |
| Basic static load rating (C0) | 137 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 9 000 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 14 000 r/min |
| Fatigue load limit (Pu) | 4,9 |
| Calculation factor (f0) | 14,5 |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.