| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7221-B-MP |
| Size (mm) | 105x190x36 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
| Width (mm) | 36 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 105 mm |
| D | 190 mm |
| B | 36 mm |
| a | 80 mm |
| D1 | 157,7 mm |
| Da max | 178 mm |
| Db max | 183 mm |
| d1 | 138,2 mm |
| da min | 117 mm |
| r1 min | 1,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| rmin | 2,1 mm |
| α | 40 ° / Angle |
| m | 4,18 kg / Weight |
| Cr | 155000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 142000 N / Static load rating (radial) |
| nG | 5400 1/min / Limiting speed |
| nB | 4100 1/min / Reference speed |
| Cur | 7900 N |
| Main dimensions to DIN 628 | 1, Angle α = 40° |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.