| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7221 CD/HCP4A |
| Size (mm) | 105x190x36 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
| Width (mm) | 36 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 105 mm |
| D | 190 mm |
| B | 36 mm |
| d1 | 131.2 mm |
| d2 | 131.2 mm |
| D1 | 163.8 mm |
| r1,2 | min. - 2.1 mm |
| r3,4 | min. - 1.1 mm |
| a | 37.9 mm |
| da | min. - 117 mm |
| db | min. - 117 mm |
| Da | max. - 178 mm |
| Db | max. - 183 mm |
| ra | max. - 2 mm |
| rb | max. - 1 mm |
| dn | 138.4 mm |
| Basic dynamic load rating | C - 172 kN |
| Basic static load rating | C0 - 153 kN |
| Fatigue load limit | Pu - 5.3 kN |
| Limiting speed for grease lubrication | 9000 r/min |
| Limiting speed for oil lubrication | 14000 mm/min |
| Ball | Dw - 26.988 mm |
| Ball | z - 15 |
| Gref | 48.333 cm3 |
| Calculation factor | f0 - 14.5 |
| Preload class A | GA - 650 N |
| Preload class B | GB - 1300 N |
| Preload class C | GC - 2600 N |
| Preload class D | GD - 5200 N |
| Calculation factor | f - 1.08 |
| Calculation factor | f1 - 1 |
| Calculation factor | f2A - 1 |
| Calculation factor | f2B - 1.01 |
| Calculation factor | f2C - 1.03 |
| Calculation factor | f2D - 1.06 |
| Calculation factor | fHC - 1.01 |
| Preload class A | 143 N/micron |
| Preload class B | 193 N/micron |
| Preload class C | 269 N/micron |
| Preload class D | 387 N/micron |
| Mass bearing | 3.142 kg |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.