| Name | Value |
|---|---|
| Bearing number | 7224 A |
| Size (mm) | 120x215x40 |
| Brand | MBY |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Width (mm) | 40 |
| Name | Value |
|---|---|
| d | 120 mm |
| D | 215 mm |
| B | 40 mm |
| C | 40 mm |
| Angle (α) | 25 ° |
| a | 68,5 mm |
| Weight | 7,08 Kg |
| Basic dynamic load rating (C) | 174 kN |
| Basic static load rating (C0) | 166 kN |
| (Grease) Lubrication Speed | 3400 r/min |
| (Oil) Lubrication Speed | 4300 r/min |
Wanting more information about MBY? Contact us now! Tell us your need and we will contact with you within 24 hours.